
Nowoczesne smartfony konstruowane są w taki sposób, by dawać użytkownikom jak najwięcej możliwości przy jednoczesnym utrzymaniu funkcjonalności i wygodnego rozmiaru urządzenia. Twórcy smartfonów zasypują nas nowinkami technologicznymi. Jednym z ciekawszych nowych wynalazków, które wchodzą na rynek, jest karta eSIM. W artykule przedstawiamy, jej sposób funkcjonowania, a także wady i zalety.
Czym jest karta eSIM?
To po prostu elektroniczna karta SIM. Od klasycznej karty SIM różni się tym, że nie montujemy jej w telefonie. Klasyczna karta SIM, używana obecnie przez większość z nas, zawiera procesor i pamięć wewnętrzną, dzięki czemu możemy zapisywać na niej dane – w ten sposób przykładowo możesz zapisywać na karcie SIM swoje kontakty w smartfonie.
Karta elektroniczna sprawia, że znika potrzeba umieszczania w telefonie karty microSIM czy nanoSIM, które obecnie są najczęstszymi rodzajami kart dla smartfonów. Karta eSIM może działać dzięki temu, że w telefonie został wbudowany chip. To na tym chipie będziemy kodować dane. Dzięki temu zapisane dane pozostaną takie same, niezależnie od operatora. eSIM sprawia, że przy zmianie operatora telefonii komórkowej nie musimy już martwić się o wymianę karty, dodatkowe wizyty w salonach telefonii i montowanie karty. Dane znajdują się bowiem na karcie eSIM.
Karta eSIM – wady i zalety
Podstawową zaletą karty eSIM jest na pewno uniezależnienie się od procesu wymiany karty SIM czy ewentualnych pozostałości po blokadach zakładanych na karty SIM, tak zwanych „simlockach”. Karta eSIM to ogromna swoboda. Nasze dane pozostają razem z nami i możemy mieć do nich swobodny dostęp, podobnie jak w przypadku chmur danych, na których przechowujemy zdjęcia i inne dokumenty.
Niestety, ta sama cecha może stać się również wadą i zagrożeniem karty eSIM. Przy obecnym stadium rozwoju tej technologii karta eSIM jest trudna do hakowania, jednak prawdopodobnie będą groziły jej takie same włamania, jak chmurom danych. Początkowo wadą może być również cena – jednak z pewnością dzięki stopniowemu rozpowszechnianiu się tego rozwiązania, jego koszty również będą spadać. Zapewne w niedalekiej przyszłości liczne sklepy z telefonami będą oferować urządzenia z technologią eSIM.